Ako správne vyšívať krížikom?

Krížiková výšivka Pre vyšívanie krížikom je vhodné používať tkaniny s pravidelnou štruktúrou. Ide o tkaniny, ktoré sú tkané do štvorčekov ako napríklad kanava, panama či perlička. Krížikový steh sa vyšíva cez rovnaký poček vláken na výšku i na šírku. Tkanina na vyšívanie musí mať pravidelnú štruktúru aby nedošlo k zdeformovaniu výšivky. Pre dokonalý výsledok krížikovej výšivky je potrebné vyšívať všetky stehy rovnakým smerom. Tupá ihla dopomôže k tomu, aby sa látka zbytočne neprepichovala a aby bolo vyšívanie rýchlejšie a efektívnejšie.

Bavlnky a priadze potrebné pre krížikovú výšivku

Existuje viacero výrobcom bavlniek, ktoré sú vhodné pre vyšívanie krížikovej výšivky. Z českých bavlniek možno spomenúť bavlnky Niťárny s paletou o veľkosti 184 odtieňov a bavlnky Balerina, ktoré obsahujú približne 200 rôznych odtieňov. Z poľských bavlniek možno vybrať bavlnky Ariadna, ktoré obsahujú 320 odtieňov. Pre kvalitnejší výsledok, pretože možno vyberať z väčšej palety, možno vypichnúť bavlnky značky Anchor – 440 odtieňov a bavlnky značky DMC so 456 odtieňmi. Bavlnky DMC bývajú o málo lacnejšie ako bavlnky značky Anchor. Zahraničné bavlnky Anchor a DMC by mali byť kvalitnejšie a keďže ich paleta odtieňov je omnoho širšia ako paleta českých bavlniek, možno vytvoriť krajšie a precíznejšie krížikové výšivky.

Ako nepomiešať bavlnky pri vyšívaní?

Na to, aby sa bavlnky pri vyšívaní krížikovej výšivky nepomiešali, možno využiť rôzne organizéri. Niektoré vyšívačky a výšivkári používajú toľko ihiel, koľko odtieňov je použitých v danej krížikovej výšivke. Iné používajú iba jednu, dve ihly a tak majú pri vyšívaní väčší prehľad.

Olemovanie okrajov krížikovej výšivky

Aj pri ručnom olemovaní sa môžu okraje výšivky rozstrapkať. Preto môže byť výhodnejšie okraje výšivky zahnúť a zašiť na šijacom stroji. Pri vyšívaných obrusoch možno zakúpiť bavlnenú krajku a obrus krajkou obšiť.

Ako sa starať o výšivku a ako ju žehliť?

S výšivkou je potrebné jemné zaobchádzanie, aby sme ju museli čo najmenej prať. Môžeme prať v rukách alebo v práčke, ale je dobré mať okraje výšivky obšité. Výšivky sa žehlia cez vlhkú utierku, aby si zachovala svoj správny tvar.

Peter ŠIMORA